המזגנים החדישים כיום מסוגלים להגיע לרמת קור המאפיינת עונות מעבר בהם הקור החודר לעצמות עלול לגרור להתקררות וצינון. אם כן, האם הפעלת מזגן בלילה יכולה באמת לגרום לנו לחלות ממש כמו מחלות החורף שאנו חווים בתנאי קור?

שאלנו את השאלה הזו מספר טכני מזגנים, שכמובן אין דעה אחת בנושא אבל היינו אומרים שהתשובה השתנתה בהתאם למיקום הגאוגרפי, כלומר, טכנאי מזגנים בחיפה טענו לרוב שהפעלת מזגן בקיץ, ובעיקר הפעלת מזגן בלילה,  בטמפרטורות קור קיצוניות לא תגרום לרוב להצטננות, בעוד טכנאי מזגנים באזורים קרים יותר בעונת הקיץ, למשל בירושלים, טענו שייתכן וטמפרטורה נמוכה מדיי עלולה לגרום לצינון או לפחות לגרום לכך שהשרירים יתפסו.

אנו זוקפים את ההבדל בטענות לכך שאזור חיפה נחשב חם יותר בחודשי הקיץ ולכן ההבדל בין טמפרטורות היום בחיפה לבין טמפרטורות הלילה בחיפה הינו קיצוני יותר ומכאן שקשה לנו יותר להתמודד עם שינויים אלה ואנו חשופים יותר להצטננות כתוצאה מהקור.

מה כן יש לשים לב אליו, הוא המיזוג במקומות ציבוריים, שבו, קיימת יותר חשיפה לחיידקים כתוצאה מתחלופת האוויר המזגן (בניגוד לאוויר הפתוח) וגם לעובדה שלווירוסים קל יותר לשרוד בתנאי קור ובלחות נמוכה ולכן אנו פגיעים יותר וזו בהחלט יכולה להיות סיבה להתקררות כתוצאה ממזגן, אבל כאמור, הקשר בין  הקור שמפיץ המזגן לבין התקררות ממנו לא הוכח.

בהקשר הזה, במקומות ציבוריים יש לבחון את התועלת בהפעלת מזגן (על מנת לקבל טמפרטורה טובה ונחה לבני האדם) אל מול החסרונות שלו הכרוכים באוויר פחות נקי והתחלואות כתוצאה מכך.

בתחום המיזוג הביתי, מומלץ לוודא את תקינות המזגן כדי להבטיח פעולה חסכונית ובריאה לכל דיירי הבית. תיקון מזגנים בחיפה מתבצע לעיתים תכופות בכל מעבר עונה ומי שלא מקפיד על כך, לרוב חווה תקלות בשלב מאוחר יותר. לכן לתושבי חיפה, כמו גם לתושבי שאר האזורים בארץ המאופיינים בהבדלי טמפרטורה בין יום ולילה, אנו ממליצים ליצור קשר עם טכנאי מזגנים בחיפה ולהזמין שירות תחזוקה.

ריכזנו עבורכם מספר טיפים שקיבלנו מטכנאי מזגנים בחיפה והקריות, בנוגע לתחזוקת המזגן בעונות הקיץ

  1. יש לוודא שאתם מנקים את מסנן האוויר של המזגן בכל מספר חודשים, על מנת להבטיח אוויר נקי ולשמור על עבודה חלקה וחסכונית של המזגן. כאשר מסנן האוויר סתום, למזגן קשה לעבוד ולכן הוא צורך יותר אנרגיה ומתאמץ יותר בשביל להוציא את אותה התפוקה שהוא אמור להוציא בתנאים אופטימליים.
  2. בעונות הקיץ, ובמיוחד בקיץ בחיפה, יש לשמור על טמפרטורה של 24 מעלות ולא מתחת לכך. המטרה היא לצנן את האוויר ולהשוות את הטמפרטורה לתנאים בהם אנו מרגישים בנוח. טעות נפוצה שאנו עושים היא שבימים חמים של הקיץ החיפאי, חם לנו בלילה ואנו מפעילים מזגן על הטמפרטורה הכי נמוכה שיש, ונרדמים… לאחר כשעה המזגן מגיע לטמפרטורה הרצויה אבל ממשיך לעבוד כדי להגיע לטמפרטורה שהוגדרה לו אבל מאחר וזה בלתי אפשרי להגיע ליעד (למשל 16 מעלות), יוצא שהמזגן צורך חשמל באופן מוגזם כל הלילה ובנוסף נהיה לנו קר מדיי. יוצא מכך שאנו חווים הרגשה לא נעימה של קור ובמקביל משלמים יותר על צריכת האנרגיה.
  3. בהפעלת מזגן בקיץ בלילות, יש להשתמש באופציה של מיזוג לילה. אפשרות זו נמצאת ברוב המזגנים בכפתור השלט, ובעצם מגדירה למזגן לעבוד באופן מתון יותר מתוך כל שהגוף בעצמו מאבד חום תוך כדי שינה ולכן הפעלת האופציה הזו עוזרת לנו להימנע מקור ולחסוך בחשמל.
  4. אם מדובר על התקנת מזגן חדש, יש לוודא שהמזגן מתאים לדרישות החדש ולא לרכוש משהו שהוא יותר זול אבל לא מתאים. למשל, הפיתוי לרכוש מזגן עם הספק נמוך מדיי לגודל החדש, יגרום לכך שהמזגן יעבוד חזק יותר ובמשך זמן ארוך יותר כדי לקרר את החלל. יש לבדוק עם מתקין המזגנים שהמזגן מתאים לחלל בו הוא מותקן ואם הוא יגיד לכם שאין התאמה, יש לשקול להחזיר את המזגן לחנות ולהחליפו במזגן מתאים יותר.

לסיכום, לטכנאי מזגנים שונים יש דעות שונות בנושא התקררות ממזגן בלילה, בעוד שטכנאי המזגנים באזור חיפה נוטים לקשר בין הדברים, באזורים קרים יותר הטכנאים לא מוצאים שייכות לנושא. עם זאת, רובם ככולם מסכימים על דרכי הטיפול במזגן וטמפרטורות העבודה המומלצות בחודשי הקיץ.